Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

profdrsyucel@gmail.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68 < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
(SGK Anlaşmalı) Atakent, İstanbul
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul

Genitoüriner Fistüller

genitoüriner fistüller vezikovajinal fistül

rahim alınması ameliyatı sonrası devamlı idrar kaçırması şikayeti olan kadında mesane ve vajen arasındaki fistül

Hanımlarda kadın doğum operasyonları sonrasında mesane ve idrar yollarına istenmeden verilen zararlar idrarın hazneden dışarı gelmesine ve bez kullanılmasını gerektirecek şekilde idrar kaçırılmasına neden olabilir. İdrarın idrar deliği haricinde başka bir yerden gelmesi durumu genitoüriner fistül olarak adlandırılır. Hanımlarda fistül cerrahisi hazneden veya karından yapılabilir. Fistül cerrahisi mutlaka tecrübeli ellerde yapılmalıdır. Başarısız fistül operasyonlarının onarımı genellikle uzun ve zahmetli ameliyatları gerektirir.

Erkeklerde ise en sık fistül hipospadias operasyonları sonrasında olur. Fistül onarımı için ilk operasyondan sonra en az 6 ay beklenmesi gereklidir. Bazı fistüller o kadar şiddetli olur ki hipospadias operasyonunun başarısız hipospadias onarımı olarak adlandırılıp onarımın en baştan tekrar yapılması gerekir.

Erkeklerde prostat kanseri, bağırsak kanseri ameliyatları sonrasında ya da ışın tedavisi (radyotyerapi) sonrasında makat ve idrar yolu arasında bir fistül oluşup idrar içerisinden büyük abdest ya da büyük abdestten idrar gelmesi söz konusu olabilir. Bu durumun tedavisi genellikle uzun ve zahmetli operasyonları gerektirir. Üroloji ve genel cerrahi uzmanlarının beraber çalışması gerekebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)

Yasal Uyarı

İşbu internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Bu site içerisinde yer alan hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olamaz. Bu gibi bir durumda bütün sorumluluk siteyi ziyaret edene ait olacaktır.

İletişim Bilgileri

Prof.Dr. Selçuk Yücel

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı
profdrsyucel@gmail.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68
___________ < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
Atakent, İstanbul (SGK Anlaşmalı)
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul
Scroll to Top