Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

profdrsyucel@gmail.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68 < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
(SGK Anlaşmalı) Atakent, İstanbul
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul

Mesane Sarkması

Hanımlarda gebelik sonrasında ve özellikle vajinal normal doğum ile vajeni, mesaneyi ve rahmi yerinde tutan bağlar gevşer. Ailevi yatkınlığı daha fazla olan, gebelik sayısı ya da bebek ağırlığı fazla olan ya da doğumu zor ve uzun geçen hanımlarda vajenin ön duvarından mesane dışarı doğru çıkar. Bazı sarkmalar hanımlar tarafından kendilerince görülebildiği kadar bazen tuvalet sonrası elle de farkedilebilir. Bazen de normal kadın doğum muayanesinde doktor tarafından farkedilir. Nadiren eşler tarafından cinsel ilişki esnasında da farkedilir. Hanımlar her zaman idrar kaçırması şikayeti ile gelmez ama idrar kaçırma sıklıkla ilk şikayettir. Mesane sarkması şiddetli olan hanımlar oturmada sıkıntı ve mesaneyi tam boşaltamama ile başvurabilirler. Mesane sarkması şiddetli olan hanımların tedavisi cerrahi olarak sağlanır. Mesane vajenden karına doğru toplanır. Cinsel ilişki durumuna göre mesane toplama için bazı sentetik yamaların kullanılıp kullanılmamasına karar verilir. Başarı oranı yamaların kullanılması ile artsa da ağrılı cinsel ilişki riski nedeniyle cinsel ilişki istemeyen hanımlarda uygulanır.

Operasyon sonrasında hasta bir gece hastanede kalır ve ertesi sabah haznesindeki tampon alınarak evine gönderilir. Kilo almaması, bir süre cinsel ilişkiden kaçınması ve ağırlık kaldırmaması tavsiye edilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)

Yasal Uyarı

İşbu internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Bu site içerisinde yer alan hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olamaz. Bu gibi bir durumda bütün sorumluluk siteyi ziyaret edene ait olacaktır.

İletişim Bilgileri

Prof.Dr. Selçuk Yücel

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı
profdrsyucel@gmail.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68
___________ < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
Atakent, İstanbul (SGK Anlaşmalı)
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul
Scroll to Top