Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

drsyucel@yahoo.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68 < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
Atakent, İstanbul
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul

İnterstisyel Sistit (Ağrılı Pelvis Sendromu)

Özellikle hanımlarda ağrılı ve sık idrar yapma bazen enfeksiyon yokken de olabilir. Bu durum genellikle nedeni tam olarak bilinemeyen ancak mikropsuz sinir ucu iltihabına bağlı olabileceği düşünülen interstisyel sistit hastalığıdır. Hastalık çoğu zaman şikayetlere rağmen tanısız kalmakta ve yeterli tedaviyi çok geç almaktadır.

Tanısında ürodinami gibi idrar torbasının kasılmasını ve hacmini ölçen tetkikler ve idrar torbasına kamera ile bakılıp gerekirse biopsi alınması önemlidir. Bazen hastalık mesane tümörü ile de karıştırılabilir.

Tedavisinde çok farklı yöntemler kullanılabilir. Birinci basamakta hastanın şikayetlerinin derecesine göre ağızdan bazı mesane kasılmasını engelleyici ilaçlar ve ağrı kesiciler, ikinci basamakta mesane içine ilaç verilmesi ve yurtdışından getirilen bazı ilaçların ağızdan verilmesi, üçüncü basamakta mesanenin dubarına Botox enjeksiyonu yapılması ve nihayet çok dirençli durumlarda mesanenin alınması ya da büyütülmesi düşünülebilir. Neyse ki hastaların büyük kısmı ilaç tedavileri ile belirgin fayda sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu sayfaya henüz değerlendirme yapılmadı)

Yasal Uyarı

İşbu internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Bu site içerisinde yer alan hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olamaz. Bu gibi bir durumda bütün sorumluluk siteyi ziyaret edene ait olacaktır.

İletişim Bilgileri

Prof.Dr. Selçuk Yücel

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı
drsyucel@yahoo.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68
___________ < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
Atakent, İstanbul
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul
Scroll to Top