Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.Asya Tel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Ameliyatsız İktidarsızlık Tedavisi

İktidarsızlık tedavisinde ameliyatsız yeni yöntemler! (EDSWT)

Ülkemizde iktidarsızlık görülme oranı %69.2 dir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı pek çok erkek bir uzmana başvurmak yerine arkadaşlarına veya kendi çabasıyla internete başvuruyor . Oysa günümüzde iktidarsızlık tedavisi artık daha kolay.

İktidarsızlık nedir?

Esasında 1992 yılından beri bilimsel ortamda “iktidarsızlık” kelimesini kullanmıyoruz çünkü erkeğin cinsel “iktidarını” kaybetmesi sadece cinsel organının sertleşmemesini değil, bunun yanında erken boşalma sonucu eşini tatmin edememesini veya stresli yaşamı yüzünden isteğini kaybetmesi gibi farklı nedenlere de bağlı olabilecek karmaşık bir ikili ilişki sorununa işaret etmekte. Bu yüzden “memnun edici seksüel performansa izin verecek yeterli ereksiyonu sağlamak ve devam ettirmedeki kalıcı yetersizlik” tanımlanabilecek bu durumu “sertleşme bozukluğu” veya “erektil disfonksiyon” olarak tanımlamak daha doğrudur.

Son dönemde neden bu kadar çok iktidarsızlık konuşmaya ve duymaya başladık?

Daha fazla sertleşme sorunu olan insan ile karşılaştığımız doğru fakat bu birden fazla nedenle oluyor bizce. En başta erektil disfonksiyon yaş ile artan bir sorun. 1950’lerde 46 olan yaşam beklentisi 2000´li yıllarda 66’ya ulaşmıştır ve 2050’lerde 76’ya ulaşması öngörülmekte. Yaşlanan bu nüfus ile beraber serleşme sorunlarının daha sık karşımıza çıkması doğal. Bunun yanında “ameliyatsız” tedavi seçeneklerinin de kullanıma girmesi ve bilinçlendirme kampanyalarının artması insanları sorunlarını dile getirmeleri konusuna cesaretlendiriyor. Böylece eskiden “kol kırılır yen içinde kalır” yaklaşımı ile saklanan sorunlar dile getirilmeye ve tedavi aranmaya başlıyor.

Sertleşme sorununun yaş ile beraber artar mı?

90’lı yılların sonunda ve 2000’li yılların başında dünyada büyük çaplı sıklık (prevalans) çalışmaları yapıldı. Toplumsal algıdaki farklılıklar nedeniyle farklı sonuçlar elde edilmiş olsa da yaklaşık olarak 40 yaşında %10 ila 40 arasında görülen sertleşme sorunu 70’li yaşlarda %50 ila 80 oranına ulaştığı bildirilmektedir. Türkiye’de kurumsal olarak yapılmış geniş ölçekli çalışmada sertleşme bozukluğu sıklığı %69,2 olarak tespit edilmiştir.

Kimler daha fazla risk altında?

En başta yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık, sigara tüketimi, hareketsizlik gibi kardiyovasküler risk faktörü taşıyan kişiler gelir. Bunu takiben şeker hastalığı olanlar gelir. Bunun dışında nörolojik hastalığı olanlar, hormonsal bozukluğu olan ve sinirlerin zarar görebileceği ameliyatlar geçirenler de daha yüksek risk altındadırlar.

Sayısal söylemek gerekirse hastalığı olmayan yaşıtları ile karşılaştırıldığında:

– diyabetik hastalar 4,1

– periferik damar hastalığı olanlar 2,6

– kardiyak problemi olanlar 1,8

– hiperlipidemisi olanlar 1,7

– yüksek tansiyonu olanlar 1,6

– kat daha fazla sertleşeme bozukluğu geliştirme riski altındadırlar.

Sertleşme sorunu olan hasta doktora başvurduğunda ne gibi testlerden geçmekte?

Sertleşme sorunu olan hastayı değerlendirirken ilk önce hastayı dinlemek gerekir. Birçok hastada sorunun organik değil psikolojik veya ikili ilişki kaynaklı olduğu görülmekte. Bunu takiben yapılacak kapsamlı bir muayene ikincil olarak sertleşme bozukluğuna neden olabilecek hastalıkların ipucunu verecektir. Bunun yanında son 12 ay içinde ölçülmediyse açlık kan şekeri, kolesterol ve erkeklik hormonu olan testosteron seviyelerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Bu temel değerlendirmeden sonra eğer gerek görülüyorsa ileri testlere geçilebilir. Bunların arasında en çok kullanılan penise yapılan ve yapay sertleşme sağlayan bir iğneyi takiben penis ana damarlarındaki kan akımını ölçen Doppler ultrasonografidir.

Sertleşme bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Sertleşme bozukluğunun tedavisinde ilaçlara geçmeden önce düzeltilebilir risk faktörlerinin ele alınması gerekir. Sigara içmenin bırakılması, düzenli egzersize başlama, kilo verme birçok hastada dramatik düzelmeler sağlayabilir. Bu değişiklikleri orta yaşta gerçekleştirmiş kişiler dahi 2 yıl gibi kısa bir sürede bu değişiklikleri gerçekleştirmemiş olanlara oranla risklerini %70 düzeyinde azaltmaktadırlar.

Yaşam şekillerini olumlu bir şekilde iyileştirmelerine rağmen sertleşme sorunları devam eden hastalar ilk basamak olarak ağızdan ilaç tedavisine alınmaktadır. İlaçlardan genel olarak %50-80 oranında başarı beklenmelidir.

Ağızdan tedavilerde hangi seçenekler vardır ?

Bu tedavi yöntemi fosfodiestereaz denen damarların kasılmasını sağlayan bir enzimin engellenmesini sağlayan bir ilaçtır. Halka arasında viagra olarak bilinen ilaçların bütün tiplerini içerir. Her hasta her ilacı ne yazık ki kullanamaz. Genel olarak kalp damarlarını açan nitrat adı verilen ilaçları kullanan kişiler bu ilacı asla kullanmamalıdır. Her ilacın etkili olması için kullanım talimatları ve başka ilaçlar ile etkileşimleri farklıdır. Bu nedenle mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşülerek kullanılmalıdır. İktidarsızlığın şiddetine ve altta yatan hastalığa göre ilacın tipi ve dozajı değişecektir. Etkinlik oranları %30-75 arasındadır. Düşük dozdan her gün alım yapılabileceği gibi sadece ilişki öncesi kullanımda ya da ikisinin kombinasyonu da uygulanabilir.

Ağızdan tedaviye cevap vermeyenlerde nasıl bir yol izleniyor?

Ağızdan tedaviye cevabı olmayanları önünde birde fazla ikinci basamak tedavi seçeneği vardır. Bunların başında penise yapılan enjeksiyonlar  veya idrar deliğinden içeriye doğru sıkılan fitiller gelir. İğneden özellikle korkan kişilerde idrar yoluna sıkılan fitiller oldukça etkin ve zararsız ağrısız tedavilerdir.  Üroloji uzmanınızla fitil tedavilerini özellikle tartışmanızı öneririm. Bunun dışında çok inatçı olan durumlarda enjeksiyon tedavisi tek ilaç ya da üç ilacın karışımı şeklinde yapılabilir. Şeker hastalarının insülin yapması gibi ilişki öncesinde çok ince bir iğne ile 1 saatlik bir ereksiyon sağlanabilir. Sağlıklı bireylerde bu enjeksiyonlar sakıncalıdır ve çok uzun süreli ereksiyonlara neden olup ileri de kalıcı ereksiyon bozukluklarına neden olabilir. Bu tedavi seçenekleri bazen hasta tarafından uzun vadede zahmetli ve uygulanamaz bulunabilir. İkinci basamak tedavileri başarısız veya kabul edilemez bulan hastalar ise mutluluk çubuğu / balonu cerrahisine yönlendirilmektedir.

Ameliyatsız Ereksiyon Tedavisi

Ameliyatsız EDSWT yöntemi nedir ve hastalara nasıl kolaylık sağlıyor?

Özellikle hafif ve orta düzeyde sertleşme problemi yaşayan ya da uzun dönemde performans açısından kendisi ek güç sağlamak isteyen kişilere kullanılan ağızdan alınan ilaçlarla beraber Low Intensity Shock Wave Therapy for Erectile Dysfunction (Düşük Yoğunluklu Şok Dalgaları ile Sertleşme Bozukluğunun Tedavisi) veya kısaltması ile EDSWT uygulanabilir.

Bu tedavi Avrupa Üroloji Birliği tarafından da iktidarsızlık tedavisinde uygulanabilecek birinci ve ikinci basamak tedaviler arasında sıralanmıştır. Yapılan çalışmalarda sağlık için zararsız ve uzun dönemde sertleşme gücünde artışta etkin olabileceği gösterilmiştir.

Bu tedavide amaç odaklanmış ses dalgaları ile peniste yeni damar oluşumunu desteklemek ve bu yolla vasküler kaynaklı sertleşme bozukluklarını kalıcı olarak tedavi etmek. Her biri yaklaşık olarak 30 dakika süren kullanılan cihaza göre 4- 12 seanstan oluşan bu tedavi herhangi bir anestezi veya ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmadan ayaktan gerçekleştirilmektedir. Ancak tedavi için uygunluğunuzun mutlaka bir üroloji hekimince kontrol edilmesi gereklidir.