Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı

Bilgi ve Randevu

profdrsyucel@gmail.com

Tel: 0530 313 24 68

İdrar Kaçırma

Erişkinlerde idrar kaçırma hem ekonomik hem sosyal hem de psikolojik açıdan yıkıcı sonuçlara neden olabilir.

Cerrahi olarak rekonstrüktif ürolojinin sahasına giren idrar kaçırmaları ana olarak 4 grupta toplanır:

a. Mesane Sarkması, Rahim – Vajen sarkması
b. Geçirilmiş kadın doğum veya kalın barsak operasyonlarına bağlı
c. Geçirilmiş prostat operasyonlarına bağlı
d. Omurilik hasarına bağlı

b. Kadın doğum operasyonlarında veya kalın barsağın son kısmında yapılan operasyonlarda bazen mesaneye giden ve mesanenin kasılmasını ya da idrar tutma kaslarının gevşeyip kasılmasını sağlayan sinirler zedelenebilir. Bu zedelenme bazen kalıcı bazen ise geçici idrar kaçırma ya da idrarı yapamama sorunlarına neden olabilir. Bu tip operasyonlardan sonra ortalama 1 yıllık bir bekleme süresi sonrasında kalıcı tedavinin yapılması planlanır. İdrar yapmada sıkıntısı olanlarda çoğu zaman belirli aralıklarla kendi kendini sondalama ile idrarın boşaltılması, idrarı tutamama yakınması olanlarda ise mesanenin kapasitesini arttırıcı operasyon ile beraber idrar yolunu daraltıcı bazı operasyonlar yapılabilir. Bunların hemen hepsinde hasta bundan sonra kendi kendini sondalayarak idrarını boşaltacaktır. Bazı hastalar da dışarıdan yapay bir idrar tutma pompası takılabilir. Artifisiyel sfinkter olarak adlandırılan bu düzenek vücutta dışarıdan görülemeyecek şekilde deri altına yerleştirilmiş bir düğme yardımı ile idrar yolunu kapatan bir pompanın harekete geçirilmesi ile çalışır. 10 yıllık süre içinde ortalama %20-50 oranında mekanik arıza çıkartabilen bu düzeneğin ufak cerrahi müdahalelerle onarılabilmesi mümkündür. En korkulan yan etkisi vücut tarafından kabul edilmeyip mikrop tutup tekrar çıkartılmak zorunda kalınmasıdır ki bu oran %5 civarındadır.

c. Geçirilmiş kapalı veya açık prostat operasyonlarında çok nadiren idrar tutamama yakınması başlayabilir. Tedaviye karar vermedeki en önemli nokta idrar kaçırmanın prostatın operasyon öncesinde mesaneye zarar vermesi nedeniyle olup olmadığının anlaşılmasıdır ki bu durumda genelde mesane kapasitesi ölçüldüğünde normalin altında saptanır. Hastaların ise operasyondan önce belirgin acil işeme istekleri ve tuvalete yetişemeden kaçırmaları olmuştur. Bu durumda bazı ilaçlar veya Botox enjeksiyonları mesanenin kapasitesinin yükseltilmesi için kullanılır. Prostat operasyonunda idrar tutma kasları ve sinirlerinin zarar görmesi (en sık prostat kanseri hastalarında olur) %1-20 arasında gözlenir. Hafif dereceli olan idrar kaçırmalarında idrar kaslarını kuvvetlendirici Kegel egzersizleri yapılabildiği gibi bazı ilaçlarda %50 başarı ile kullanılmaktadır. Hasta eğer günde iki ped ve daha fazla ıslatıyorsa bu kez en iyi tedavi idrar yolunun daraltılması ya da yapay idrar tutma pompasının kullanılmasıdır. Artifisiyel sfinkter olarak adlandırılan bu düzenek vücutta dışarıdan görülemeyecek şekilde deri altına yerleştirilmiş bir düğme yardımı ile idrar yolunu kapatan bir pompanın harekete geçirilmesi ile çalışır. 10 yıllık süre içinde ortalama %20-50 oranında mekanik arıza çıkartabilen bu düzeneğin ufak cerrahi müdahalelerle onarılabilmesi mümkündür. En korkulan yan etkisi vücut tarafından kabul edilmeyip mikrop tutup tekrar çıkartılmak zorunda kalınmasıdır ki bu oran %5 civarındadır.

d. Omurilik hasarı olan kaza geçirmiş kişilerin idrar tutma ve idrar yapma fonksiyonları genellikle etkilenir. Kazanın ilk 6 ayında hastalara daimi idrar sondası ya da belirli aralıklarla kendi kendini sondalama yapılması önerilir. 6 ay içinde omurilikteki hasarın seviyesi ve tipi tam olarak belli olduktan sonra değişik tedavi planları yapılır. İdrar yapmada sıkıntısı olanlarda çoğu zaman belirli aralıklarla kendi kendini sondalama ile idrarın boşaltılması, idrarı tutamama yakınması olanlarda ise mesanenin kapasitesini arttırıcı operasyon ile beraber idrar yolunu daraltıcı bazı operasyonlar yapılabilir. Bunların hemen hepsinde hasta bundan sonra kendi kendini sondalayarak idrarını boşaltacaktır. Bazı hastalarda dışarıdan yapay bir idrar tutma pompası takılabilir. Artifisiyel sfinkter olarak adlandırılan bu düzenek vücutta dışarıdan görülemeyecek şekilde deri altına yerleştirilmiş bir düğme yardımı ile idrar yolunu kapatan bir pompanın harekete geçirilmesi ile çalışır. 10 yıllık süre içinde ortalama %20-50 oranında mekanik arıza çıkartabilen bu düzeneğin ufak cerrahi müdahalelerle onarılabilmesi mümkündür. En korkulan yan etkisi vücut tarafından kabul edilmeyip mikrop tutup tekrar çıkartılmak zorunda kalınmasıdır ki bu oran %5 civarındadır. Bu hastalarda iktidarsızlık problemleri de değişik tedaviler ile kontrol altına alınabilir ve çocuk sahibi olmalarına da yardımcı olunabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)