Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı

Bilgi ve Randevu

profdrsyucel@gmail.com

Tel: 0530 313 24 68

Mesane Sling Komplikasyonları

vajenden sarkan yama

mesane sarkması ameliyatı sonrası vajenden sarkan yama

Mesane sarkma ameliyatı komplikasyon tedavileri

Hanımlarda idrar kaçırma ve mesane sarkması için sık olarak kullanılan cerrahi teknikler vajene sentetik yamaların konmasıdır. Yamalar hanımlarda ne yazık ki ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bunlar yamanın ya da askının (sling) vajenden dışarı çıkması, mesane içerisine girmesi, yerinin kayması, vajende enfeksiyon yapması, ya da idrar rahat yapamaması olabilir.

Başvuran hastaların çoğu devam eden ya da yeni başlayan ya da artan idrar kaçırma, vajenden kokulu akıntı gelmesi, vajende devamlı ağrı, ağrılı cinsel ilişki veya işeyememe ya da kesik kesik işeme şikayetleri ile başvururlar.

Teşhisinde dikkatli ve bilinçli bir vajinal muayene ve gerekirse idrar torbasına kamera ile bakılması önemlidir. Bazen mesane fonksiyonlarının anlaşılması için ürodinami gibi ileri tetkiklere de gerek vardır.

kokulu vajinal akıntısı olan kadında yamanın enfeksiyonu

mesane sarkma ameliyatı sonrası kokulu vajinal akıntısı olan kadında yamanın enfeksiyonu

Tedavisinde duruma göre karar verilir. Yamanın çıkarılması eğer mesane içerisine yürümesi var ise çok sorunlu olabilir. Ancak enfeksiyon, işeyememe problemleri var ise yamanın çıkarılması tek çözümdür. Bazı durumlarda yamanın korunması da sağlanabilir, ancak tedavi mutlaka tecrübeli hekimlerce yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)