Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.Asya Tel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Mesane Sling Komplikasyonları

vajenden sarkan yama

mesane sarkması ameliyatı sonrası vajenden sarkan yama

Mesane sarkma ameliyatı komplikasyon tedavileri

Hanımlarda idrar kaçırma ve mesane sarkması için sık olarak kullanılan cerrahi teknikler vajene sentetik yamaların konmasıdır. Yamalar hanımlarda ne yazık ki ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bunlar yamanın ya da askının (sling) vajenden dışarı çıkması, mesane içerisine girmesi, yerinin kayması, vajende enfeksiyon yapması, ya da idrar rahat yapamaması olabilir.

Başvuran hastaların çoğu devam eden ya da yeni başlayan ya da artan idrar kaçırma, vajenden kokulu akıntı gelmesi, vajende devamlı ağrı, ağrılı cinsel ilişki veya işeyememe ya da kesik kesik işeme şikayetleri ile başvururlar.

Teşhisinde dikkatli ve bilinçli bir vajinal muayene ve gerekirse idrar torbasına kamera ile bakılması önemlidir. Bazen mesane fonksiyonlarının anlaşılması için ürodinami gibi ileri tetkiklere de gerek vardır.

kokulu vajinal akıntısı olan kadında yamanın enfeksiyonu

mesane sarkma ameliyatı sonrası kokulu vajinal akıntısı olan kadında yamanın enfeksiyonu

Tedavisinde duruma göre karar verilir. Yamanın çıkarılması eğer mesane içerisine yürümesi var ise çok sorunlu olabilir. Ancak enfeksiyon, işeyememe problemleri var ise yamanın çıkarılması tek çözümdür. Bazı durumlarda yamanın korunması da sağlanabilir, ancak tedavi mutlaka tecrübeli hekimlerce yapılmalıdır.