Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.Asya Tel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Mutluluk Çubuğu – Penis Protezi

Mutluluk Çubuğu – Penis Protezi – Penil Protez nedir?

Penis protezi (penil protez) ya da halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini doğal yolla gerçekleştiremeyen ve daha basit tedavilere cevap vermeyen erkeklerde uygulanan, yapay bir penisin vücut içerisine yerleştirilmesi operasyonudur.

Penis protezleri genellikle silikon alaşımlı materyallerden yapılamakta ve genelde her bir penis içinde var olan 2 süngersi haznenin içerisine yerleştirilmektedir. Dolayısıyla bir kişide penis protezi ameliyatı yapıldığı zaman 2 çubuk bir penis içine yerleştirilmektedir.

Penis protezinin bükülebilir sabit modelleri olduğu gibi normal halde yumuşak olan ve içine su dolduğunda sert ve ilişkiye hazır bir penis görünümü sağlayan modelleri de vardır.

Mutluluk çubuğu takılan kişi boşalır mı?

Mutluluk çubuğu – penis protezi ameliyatı geçiren hastalarda bükülebilir penis protezi takılmışsa cinsel arzu uyandığında ve partnerle ilişkiye girilme istendiğinde bükülmüş halde olan penis, yani bükülmüş halde olan protezli penis elle doğrultularak düz hale getirilir ve sonrasında doğal yolla olduğu gibi ilişki gerçekleştirilir. Kişiye uygulanan protez şişirilebilir yani balon tarzında, içine su girildiğinde sertleşen, boşaldığında tekrar yumuşayan cinsten ise sevişme sonrasında cinsel ilişkinin gerçekleştirilme anında sıvıyı hazneden penis içindeki çubuğa götüren pompa aktif hale getirilir. Çok kısa sürede penis içindeki iki tane çubuk dolarak erekte yani sertleşmiş penis oluşur ve yine doğal yolda olduğu gibi tam manasıyla kişiyi tatmin eden bir cinsel ilişki gerçekleştirilebilir.

Mutluluk çubuğu cinsel isteksizliğe çözüm olur mu?

Erkeğin bir cinsel ilişkiyi gerçekleştirme evreleri sırasıyla; cinsel istek, penisin sertleşmesi, boşalma ve orgazmdır. Penis protezi bu evrelerden sadece ereksiyon yani sadece penisin sertleşmesini sağlayan bir yardımcı alettir. Mutluluk çubuğu cinsel isteği hiç bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkilememektedir. Sertleşme bozukluğu olan hastalarda psikolojik etkilenme ile kendini güvensiz hissetmenin yarattığı bir isteksizlik hali olabilir. Penis protezi bu noktada hastaların kendilerine yeniden güven kazanmalarını ve partnerlerine karşı bir cinsel istek duymalarını sağlayabilmektedir. Mutluluk çubuğunun dolaylı olarak cinsel isteğe katkıda bulunduğu söylenebilir ancak cinsel isteği arttırıcı olduğu iddia edilemez.

Mutluluk çubuğu taktıranlar çocuk sahibi olabilir mi?

Penis protezi adı verilen mutluluk çubukları kişinin cinsel ilişkide boşalmasını yani meni gelmesini, meninin ve spermin kalitesini, miktarını ve sperm hücre sayısını hiç bir şekilde etkilememektedir. Dolayısıyla penis protezi takıldıktan sonra cinsel ilişkide bulunan bir erkeğin rahatlıkla protez öncesinde olduğu gibi çocuğu olabilmektedir. Eğer kişide çocuk olmasını engelleyen bir sperm kalite bozukluğu veya hastalığı yoksa penis protezi takıldıktan sonra da doğal penisle yani protezsiz penisle gerçekleştirdikleri ilişkide olduğu oranda çocuk sahibi olma şansı vardır. Mutluluk çubuğu takılmasını gerektiren cinsel hastalıklar çoğu kez yaşlılıkla birlikte seyretse de bir çok hastada şeker hastalığı gibi ya da geçirilmiş ameliyat veya travma gibi nedenler de penis protezi ihtiyacı yaratabilmektedir. Penis protezi takılan kişi protez öncesinde olduğu gibi sperm kalitesi hiçbir şekilde etkilenmeden çocuk sahibi olabilmektedir.

Protezlerin kaç tipi var?

Penis protezleri bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Hangi tip protezin sizin için uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar vermeniz en doğrusudur. Doktorunuz; fiziksel, sosyal ve psikolojik durumunuzu inceleyerek, eşinizle de konuştuktan sonra size protezin tipiyle ilgili önerilerini sunacaktır. Protez seçiminde en önemli kriter en pratik şekilde kullanabileceğiniz protez tipini seçmektir. Doktorunuz, ameliyattan beklentileriniz, protezi elle kontrol edebilme yeteneğiniz, penisinizin büyüklüğü, yapısal bir kusur olup olmadığı, Peyronie hastalığı gibi eğrilik yaratan bir problem yaşayıp yaşamadığınızı da göz önünde bulundurarak protez seçiminize yardımcı olacaktır.

Bilinmesi gereken şey protez cerrahisinin geri dönüşümsüz olduğudur. Herhangi bir nedenle protezden vazgeçen hastanın sertleşme yeteneği artık ikinci bir protez konmadan geri gelemez.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Sonrası

Ameliyat genellikle bir gün hastanede kalmayı ve 1 hafta sonra bir kontrolü gerektirir. Mutluluk çubuğu ameliyatı sonrası ilişki için ise 4-8 hafta arası beklenmesi önerilir. Bazen bu süre hastanın fiziksel koşulları ve iyileşme kabiliyetine paralel olarak daha kısa da olabilmektedir. Protezin kullanım amacını ve şeklini iyi anlamış olan çiftlerin ameliyat sonrasında daha çok memnuniyet yaşadığı gözlemlenmektedir.

Mutluluk Çubukları – Penis Protezi Çeşitleri

AMS Ambicor® Penil ProtezAMS Ambicor®AMS Ambicor®
2 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez
Ambicor, penil protez piyasasındaki tek 2 parçalı şişirilebilir penil protezdir.

Rezervuar içermeyen yapısı sayesinde sadece tek insizyon ile kısa sürede implante edilebilen Ambicor, pelvik operasyon geçmişi olan hastalar için uygundur. Pre-connect yapısı ile ameliyat esnasında teknik destek gerektirmez.

 

AMS 700 CX MS IZ Penis ProteziAMS 700 CX MS IZAMS 700 CX MS IZ
3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez
AMS 700 Serisi protezler, dünyadaki en popüler 3 parçalı şişirilebilir penil protezlerdir.
AMS 700 CX MS IZ, %92 ile %96 arasında değişen hasta ve partner memnuniyeti oranlarına sahiptir.
AMS 700 CX MS IZ, sadece tek insizyon ile kısa sürede implante edilebilir.

 

AMS 700 CXR Penis ProteziAMS 700 CXRAMS 700 CXR
3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez

AMS 700 CXR daha dar silindirleri ile skletorik gövde ya da peyroni gibi hastalıklar için özel üretilmiştir.

1,5 saatlik bir operasyonla hastanın penisine yerleştirilen 3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez AMS 700 CXR, hasta tarafından şişirilerek cinsel münasebet için gerekli ereksiyonu sağlar.

AMS 700 LGX Penis ProteziAMS 700 LGXAMS 700 LGX
3 Parçalı Şişirilebilir Enine – Boyuna Genişleyebilen Penil Protez

Erektil disfonksiyonun tedavisinde tüm dünyada hekimler tarafından tercih edilen AMS 700 LGX, penoskrotal ya da infrapubik yaklaşıma uygun ve tamamı antibiyotik kaplı (InhibiZone®) yapısı ve üstün MS pompa özelliği ile mükemmel enine – boyuna büyüme, sertlik ve doğal görünüm sağlar.

 

AMS Spectra Penis ProteziAMS SpectraAMS Spectra
Gizlenebilir (Concealable) Penil Protez
AMS Spectra™ ile popüler malleable serisinin özelliklerini bir araya getirdi.7 dereceye kadar bükülebilen Spectra olağanüstü gizlenebilirlik ve rijidite sağlar. Hekim açısından kolaylık, hasta açısından tatmin odaklı eşsiz teknolojiye sahiptir.
Hasta gerekli sertleşme için bükülmüş vaziyetteki penisi dik konuma getirir. Bükülerek saklama sağlanır.

Mutluluk Çubuğu – Penil Protez Tanıtım Videoları

AMS Ambicor Animasyon

AMS Spectra Animasyon

AMS 700 Kullanımı