Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı

Bilgi ve Randevu

profdrsyucel@gmail.com

Tel: 0530 313 24 68

Yaşlanan Erkek Sendromu

Cinsel İstek (Libido) Azalması veya Kaybı ve Yaşlanan Erkek Sendromu

Cinsel istek ve libido kaybı ya da azalması her yaştan erkekte oluşabilecek bazen geçici bazen de kalıcı bir rahatsızlık olabilir. Yakınması olan erkeklerin genel sağlık kontrollerinin yapılması ve hormon kontrollerinin sağlanması gereklidir. Ayrıca kullandıkları ilaçlar, sigara, alkol ve diğer keyif verici maddelerin mutlaka sorgulanması gerekir. Günümüz koşullarında netse ki en sık neden iş ve hayat stresi olarak görülmektedir. Ancak ne yazık ki bazen önemli hastalıklar gözden kaçabilmektedir.

Tedavisinde bazı ilaç ve destekleyici tedavilerden faydalanabilmekteyiz. Ancak hekim kontrolü olmadan alınan bazı ilaçların şiddetli karaciğer yetmezliği ya da başka bozukluklara neden olabileceğini yayın organlarında da izlemekteyiz. Hastaların mutlaka hekim kontrolünde bu tedavileri alması gereklidir.

Diğer bir durum ise yaşlanan erkek sendromudur. Doğanın kanunu olarak nasıl saçlar beyazlar ve dökülür veya nasıl yakın gözlüğü kullanılması gerekirse yaşlanan erkeklerde de erkeklik hormonu yani testosteron seviyeleri düşer.

Beylerde bu durum kendini genellikle cinsel istekte azalma, cinsel performansda düşüş, genel vücut direncinde azalma, kuvvetten düşme, ruhsal sıkıntı, depresyon, kaslarda incelme, kemiklerde zayıflama ile kendini gösterir. Bu belirtiler aslında yıllardır andropoz sendromu olarak adlandırılsa da tedavisi için herhangi bir öneri getirilmemiştir.

Tedavisinde erkeklik hormonun dışarıdan verilmesi ve bazı bitkisel ilaçların kullanılmasının etkinliği artık ispatlanmıştır. Eğer andropoz belirtileriniz var ise mutlaka üroloji hekiminiz ile görüşünüz ve tedavi için uygun olup olmadığınızı öğreniniz.

Erkeklik hormonunun ve bitkisel ilaçların doktor önerisi olmadan kontrolsüz kullanımı prostat kanseri başta olmak üzere bir çok tehlikeli hastalığa yol açabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu sayfaya henüz değerlendirme yapılmadı)