Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.Asya Tel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Prostat Hastalıkları ve Prostat Kanseri

Prostat her erkekte bulunan, mesanenin altında idrar yolunun çevresini saran bir bezdir. 40 yaş sonrasında bu bez erkeklik hormonu nedeni ile her erkekte giderek büyür. Bazı erkeklerde büyüme idrar yolunu tıkayarak gerçekleşir bazı erkeklerde de büyüme kanserli şekilde olur.

40 yaş sonrası her erkek üroloji uzmanına gidip prostat büyümesini kontrol ettirmeli ve prostat kanseri taramasını kan testi (PSA) verip yaptırmalıdır. PSA testi yaşa ve prostat hacmine göre yüksek olanlarda mutlaka prostat biyopsisi yapılmalıdır. Prostat biyopsisi detayları için diğer makalemi okuyabilirsiniz.

Prostattaki büyümesi kanserli olmayan erkeklerde sonda takılması gerekli bir durum var ise yani hiç idrar yapamıyor ise tek tedavi yöntemi cerrahidir. Endoskopik prostat ameliyatı lazer yöntemi yani Greenlight Lazer – Prostat Büyümesi Tedavisi yöntemi ile 1 gece yatışlı olarak %95 ’in üzerinde başarı ile yapılabilir. Ameliyat sonrası hastanın 1-3 gün sondalı kalması gereklidir. Ancak, bu cerrahi tedavi anestezi gerektirir. Hastanızın anestezi almasına engel bir durumu varsa anestezi verilmeden yapılabilecek metotlar mevcuttur. Bunların başında prostatın mikrodalga ile anestezisiz olarak yakılması gelir. İşlem yaklaşık 45 dakika sürer. Ancak hastanın sondalı kalma süresi 3 haftaya kadar uzayabilir. Başarı oranları prostat büyüklüğüne göre değişkendir ve %50 ile %90 arasında değişir.

Prostat büyümesi ameliyat olacak kadar şiddetli yakınma yapmayan hastalarda prostatı ufaltan ve gevşeten ilaçlar mevcuttur. Ancak bu ilaçların düzenli ve uzun süre yani yaşadığı sürece alınması gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken durum prostat tedavisi veya ameliyatı olan hastalarda prostatın sadece tıkayıcı kısmı alındığı ve kabuğu bırakıldığı için kanser gelişme riski hala devam eder. Tüm erkeklerin düzenli prostat kanseri taramasına devam etmesi gerekir.

Prostatında kanser bulunan erkeklerin önlerindeki bir sonraki basamak bu kanserin prostat bezi dışına taşıp taşmadığının ve başka organlara sıçrayıp sıçramadığının kontrolüdür. Eğer başka organa sıçramış ise tedavi en kısa sürede erkeklik hormonun baskılanması olmalıdır. Bu, testislerin içerisindeki testosteron üreten alanın çıkartılması veya 3 ayda bir yapılan bir iğnedir. Bu iğnenin ömür boyu yapılması gerekir. Ayrıca her gün alınması gereken bir hap da verilebilir.

Prostat kanseri sadece organ çevresine taşmış ise tedavi prostatın çevre dokular ile beraber çıkartılması ve geride hala kanserli doku kalmış ise bunun radyoterapi (ışın tedavisi) ile kurutulmasıdır. Prostat kanseri ameliyatını kaldıramayacak hastalarda ışın tedavisi ilaç tedavisi ile beraber verilebilir.

Prostat kanseri eğer sadece organ içerisinde ise yani erken tanınmış ise prostat bezi robot yardımı ile veya açık cerrahi ile çıkartılabilir. Cerrahi operasyon 2-5 saat arası sürebilir, genellikle 2-7 gün hastanede kalınması gereklidir. İdrar yolunda sonda kullanılması 1-3 hafta gerekebilmektedir. Geride kanserli doku kalmaz ise ek tedaviye gerek kalmaz. Bu operasyonun en sık görülen yan etkisi sertleşme gücünde azalma ve bazen de idrar tutamama olmaktadır.

Bu makalenin orjinali Doktor Takvimi sitesinde yayınlanmıştır.