Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.Asya Tel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

İktidarsızlık ve Mutluluk Çubuğu

İktidarsızlık ve Mutluluk Çubuğu (Penil veya Penis Protezi)

Sertleşmenin yani ereksiyonun azalması ya da kaybı iktidarsızlık veya empotans (impotans) olarak adlandırılır. Altta yatan neden şeker, kalp veya başka damar hastalıklarına bağlı olabildiği gibi darbe ya da kazalar sonrası da meydana gelebilir. Ameliyatsız tedavilerinin başında toplumda iyi bilinen ve reçeteli veya reçetesiz olarak yaygın kullanılan ilaçların dışında penise iğne tedavileri de bir diğer alternatiftir. Penis vakum ya da pompa cihazı ve son yıllarda özellikle penise titreşim vererek sertleşme idmanı yaptıran bazı cihazlar da denenebilir. Tüm bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda ise penis protezi ya da mutluluk çubuğu takılma ameliyatı kullanılabilir.

Erkeklerin hemen her yaşında olsa da özellikle ilerleyen yaşlarda cinsel performansın düşmesi endişelendirir. Özellikle sertleşme yeteneğinin azalması hem psikolojik hem sosyal bir problem haline gelse de aslında beylerin kalp damar sağlığının bozulmasının ya da hormonal bazı hastalıklarının ilk belirtisi olabilir.

İktidarsızlık yakınması olan beylerin hormonlar, kan yağları ve şeker hastalığı için incelenmeleri çok önemlidir.

İktidarsızlık Tedavisi

İktidarsızlık tedavisine başlanmadan önce kişinin kullandığı ilaçlar, diğer hastalıkları, prostat rahatsızlıkları iyice değerlendirilmeli ve ilaç tedavisi planlanacaksa bunlara özen gösterilmelidir.

Sertleşmenin güçlendirilmesi için kullanılan bazı ilaçların özellikle kalp hastalığı olup da damar açıcı ilaç kullananlara doktor kontrolü olmadan alınması ölümle sonuçlanabilir. Diğer yandan bu ilaçların baş ağrısı, görme bozukluğu, karın ağrısı ve ishal gibi bazı yan etkileri olabilir. İlacın cinsel isteği arttırıcı bir etkisi yoktur, sadece cinsel isteğin olduğu zaman sertleşmenin gücünü arttırıcı etkisi vardır.

Ağızdan alınan ilaçların etkisiz olduğu durumlarda penis pompası veya penise bazı ilaçların iğne yolu ile verilmesi gerekebilir. Bu durumlarda iğne tedavisinde ilaç dozu en iyi yanıt alınana kadar arttırılır. Maksimum dozda yanıt olmayanların damarlarının özel bir ultrason ile incelenmesi gerekir. İğne tedavisinin yan etkileri penis ağrısı, iğnenin yapılmasında güçlükler ve penisin sertleşme sonrası normal haline dönmemesidir. 2-4 saat içinde sertleşmesi azalmayan hastalara priapism denir ve hastaneye başvurup üroloji hekimi tarafından tedavi edilmeleri gereklidir.

Mutluluk Çubuğu

protezin vücut içindeki görünümü

protezin vücut içindeki görünümü

İğne tedavisinden de yanıt alınamadığı durumlarda penis içerisine mutluluk çubuğu denen bazı protezler takılabilir. Bu tedavilerin ayrıntılarını üroloji hekiminiz ile konuşabilirsiniz.

Genel olarak bükülebilir ve şişirilebilir olarak iki ana tip vardır.  Hangisinin daha uygun olduğuna mutlaka hasta hekim beraber konuşarak karar verir. Bilinmesi gereken şey protez cerrahisinin geri dönüşümsüz olduğudur. Herhangi bir nedenle protezden vazgeçen hastanın sertleşme yeteneği artık ikinci bir protez konmadan geri gelemez. Ameliyat genellikle bir gün hastanede kalmayı ve 1 hafta sonra bir kontrolü gerektirir. Kullanım için ise 4-8 hafta arası beklenmesi önerilir.

bükülebilir malleable protez

bükülebilir malleable protez

şişirilebilir infilatable protez

şişirilebilir infilatable protez

Protezler mekanik aletler olduğu için arıza çıkartma ve mikrop kapma ihtimalleri vardır. Bu oran yaklaşık olarak 10 yıl içinde %10 civarındadır. Bazı ağır protez bozuklukları ciddi ameliyatların yapılmasını gerektirebilir. En sık görülen problem bükülebilir olan protezlerin şişirilebilire dönüştürülme isteğidir ki bunun ameliyatı düşük riskler ile yapılabilir. Eğer enfeksiyon gelişimi var ise protez çoğunlukla çıkarılır ve iyileşme sonrası ikinci ayrı bir seans da yeni bir protez takılması denenir.

Mutluluk Çubuğu Hakkında Daha Detaylı Bilgi >>